← Haberler

Microsoft Bilgisayar Bilimcileri ve Araştırmacıları Kanseri Çözmek için Çalışıyor

Akademi 4.0 Ekibi

Microsoft’un dünya çapındaki araştırma laboratuvarlarında, bilgisayar bilimcileri, programcılar, mühendisler ve diğer uzmanlar, bilgisayar endüstrisinin sistem tasarımı ve güvenliğinden kuantum hesaplamadan veri görselleştirmesine kadar zorlu konuları çözmeye çalışıyor.

Bu bilim insanlarının, mühendislerin ve programcıların insanlara fayda sağlamak için bir amacı daha var; İnsanların karşılaştığı en karmaşık ve ölümcül zorluklardan birini çözerken bilgisayar biliminden yararlanmak: yani kansere çare bulmak. Çözümü deneylerle değil çoğunlukla algoritmalar ve bilgisayarlar ile arıyorlar.

Araştırma ekibi, mevcut tüm araştırma verilerini sıralamak için klasik bir yol kullanarak dünyanın önde gelen onkologlarının hastaları için en etkili, bireyselleştirilmiş kanser tedavisi çözümlerini anlamak ve uygulamak için makine öğrenimi ve doğal dil işleme kullanıyor.

Başka bir araştırma ekibi ise, radyologlara hastalarının tümörlerinin nasıl ilerlediğini daha ayrıntılı bir şekilde anlaması için makine öğrenmesinin vizyonunu aşılıyor.

Yine başka bir araştırmacı grubu, bilim adamlarının kanserlerin nasıl geliştiğini ve onlarla savaşmak için en iyi tedavilerin ne işe yarayacağını anlamasına yardımcı olan güçlü algoritmalar oluşturmakta.

Başka bir ekip ise kanserle en başından savaşmak için hücrelerin programlama üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Tüm araştırma ekipleri çalışmalarında, algoritmalar, makine öğrenmesi hatta yapay zekâdan faydalanıyor.

Kaynak