← Haberler

Alibaba'nın Geliştirdiği Yapay Zekâ Bir Dakikada Koronavirüs Tespiti Yapabilecek

Akademi 4.0 Ekibi

Akademi 4.0 Ekibi

Tokya'da Tıbbi bilgi sağlayıcısı M3, CT tarama görüntülerinden COVID-19 pnömonisini hızlı bir şekilde tanımlamak için Alibaba ile ortak bir Yapay Zekâ projesi geliştirdi.

Sağlık bakanlığının onayını bekleyen sistem, koronavirüs tespitinde kullanılan PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testlerin kapasitesini genişletmek ve ek bir test aracı olarak kullanılmak için ümit vaat ediyor.

Yeni testin geliştirilmesindeki amaç Japonya'daki hastanelere testi hızlı tedarik etmek ve en sonunda da yüzlerce noktada kullanmak, yani daha çok test ile salgının önüne geçmek. Geliştirilen sistemde hastaneler göğsün bilgisayarlı tomografi taramasını M3 sistemine gönderecek ve test COVID-19 pnömonisi olasılığını 1 ila 5 arasında derecelendirip bilgi verecek.

Sony'nin desteklediği M3 Mart ayının sonundan bu yana Alibaba'nın geliştirdiği Yapay Zekânın tarama sonuçlarını doğrulamak için PCR testlerini kullanarak Japonya’da gerçekleştirmekte. Japon şirketi, yeni sistemin analizini bir dakikadan daha kısa sürede yüksek doğrulukla gerçekleştirdiğini, ancak doğruluğun % 90'ın altında olduğunu söyledi. Şimdilik sistem tarafından elde edilen veriler sadece Japonya'da kullanılacaktır.

Alibaba'nın Yapay Zekâ aracı Wuhan, Şangay ve Hubei Eyaleti gibi yerlerdeki hastanelerde kullanılabilecek. Alibaba'ya göre geliştirilen yeni test, COVID-19'u yaklaşık 20 saniye içinde tanımlayabilir. Bu da bir doktorun zamanını %60 ile %90 verimli kullanabileceğini göstermektedir.

Kaynak