← Haberler

Boston Dynamics'in Robot Köpekleri Hastanelerde

Akademi 4.0 Ekibi

Akademi 4.0 Ekibi

Boston Dynamics'in Robot Köpekleri Hastanelerde

Boston Dynamics'in geliştirdiği Spot isimli robotu sağlık çalışanlarının hastalarla doğrudan temasını azaltarak COVID-19 ile savaşmaya yardımcı olacak. Şirket diğer robot üreticilerinde yararlanması için açık kaynak kullanıyor.

Dünya genelinde birçok doktor, hemşire ve sağlık çalışanı COVID-19 ile enfekte olmuş durumda. ABD’de bu rakam 5.400’ün üzerinde. Pandemi döneminde doktorlara ve sağlık çalışanlarına daha çok ihtiyacımız var ve onlarca hasta ile dolu hastanelerde sağlık çalışanlarının hayatları tehlikede.

Bu tehlikeyi en aza indirmek için Boston Dynamics'in geliştirdiği robot köpek Spot bir asistan görevi görüyor. Mart başından bu yana kullanılan Spot olumlu tepkiler almakta.

Spot, tam iki hafta boyunca Brigham Kadın Hastanesi - Harvard Üniversitesi’nde kullanılıyor. Spot şu anda, teletıp desteği olarak çalışıyor ve triyaj çadırları, otoparklar gibi geçici ortamlardaki sağlık personeline yardımcı oluyor.

Şimdiye kadar, hastaneden gelen geri bildirimler Spot'un hemşirelerin hastalarla bir araya gelebileceği durumların azaltılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

Boston Dynamics, robotu sağlık hizmetlerini yeniden tanımlamak için donanım ve yazılım yığınını açık kaynak olarak sunmakta. Tüm bunlar şirketin GitHub sayfasında mevcut ayrıca, bilgisayar destekli çizim dosyalarına kadar hepsi açık kaynaklı. Şirket, diğer robotları triyaj çalışanlarına dönüştürmek için özel bir Boston Dynamics donanımına veya yazılımına gerek olmadığını söylüyor.

Aslında, Boston Dynamics tekerlekli veya paletli robotların Spot'tan daha iyi çalışacağını düşünüyor bu nedenle şirket, daha fazla robotik triyaj çalışanı oluşturmak için Kanadalı şirket Clearpath Robotics ile yakın bir şekilde çalışmakta.

Boston Dynamics, vücut sıcaklığı, solunum hızı, nabız hızı ve oksijen doygunluğu seviyeleri gibi hayati belirtileri uzaktan ölçmenin bir yolunu bularak robotu hastane ortamlarında daha da kullanışlı hale getirmek istiyor. Bundan sonra, şirket virüs parçacıklarını öldürmek ve hastaneler içindeki yüzeyleri dezenfekte etmek için UV-C ışığı (veya benzer bir teknoloji) kullanmayı planlıyor.

Kaynak