← Haberler

Amazon'dan Sosyal Mesafe Asistanı

Akademi 4.0 Ekibi

Akademi 4.0 Ekibi

Amazon, depolarında sosyal mesafeyi korumaya yardımcı olmak için yeni bir yapay zekâ sistemi geliştirdiğini ve geliştirilen teknolojiyi ücretsiz olarak paylaşmayı planladığını açıkladı.

Distance Assistant olarak adlandırılan teknoloji, 50 inç monitör, kamera ve dizüstü bilgisayar içeriyor. Kamera, insanların birbirlerine ne kadar yakın yürüdüğünü izliyor ve cihaz tarafından yürüyen işçilere etraflarındaki artırılmış gerçeklik çemberlerini gösteriyor. Biri diğerlerinden altı metre uzakta ise daireler yeşil kalıyor, ancak birbirine çok yaklaşırsa daire kırmızıya dönerek uyarı veriyor.

Sistem ilk olarak Amazon’un binasında kuruldu ve şirket çalışanları arasında deneniyor. Önümüzdeki günlerde gelen geri dönüşler ile bu teknoloji yüzlerce noktaya dağıtılacak.

Distance Assistant olarak kullanılan yazılım açık kaynak olarak kullanılabilecek, böylece diğer şirketler Amazon'a lisans ücreti ödemeden kendi benzer cihazlarını oluşturabilecekler.

Distance Assistant, ilerleyen günlerde Amazon Go mağazalarında da kullanılarak pandemi sırasında alınan yeni önlemlerden biri olacak.

Kaynak