← Haberler

Amazon Alexa Ne Sormak İstediğinizi Tahmin Ediyor

Akademi 4.0 Ekibi

Akademi 4.0 Ekibi

Amazon Alexa daha akıllı hale geliyor ve ilk soruyu duyduktan sonra, kullanıcıların ne sormak istediklerini tahmin etme yeteneği kazanıyor. Yeni değişikliğe "müşterilerin potansiyel hedeflerine ulaşma" adı veriliyor ve Alexa'nın sonraki istekleri tahmin etmesine yardımcı olan "gelişmiş algoritmaların" bir sonucu olarak sunuluyor.

Örneğin, bir kullanıcıdan "Çay demlemek ne kadar sürer?" sorusunu duyduğunda, sonraki hedef bir fincan çayı demlemek için zamanlayıcıyı ayarlamak olabilir.

Yeni özellik sayesinde Alexa, "Beş dakika başlamak için uygundur" cevabını verebilir ve ardından "Beş dakikalık bir zamanlayıcı ayarlamamı ister misiniz?" sorusunu yöneltmesi gerektiğini tahmin edebilir.

Alexa için ilk adım, potansiyel hedefi tahmin edip edemeyeceğinize karar vermektir.

Yeni bir hedef önerilip önerilmeyeceğini belirlemek için, kullanıcıların Alexa ile kurduğu diyalog ve Alexa ile etkileşime girip girmediği gibi çeşitli yönlerin ele alındığı derin öğrenmeye dayalı bir tetikleme modeli kullanılmaktadır.

Tetikleme modeli bağlamı uygun bulursa, sistem potansiyel hedefe ulaşmak için bir beceri önerir.

Bu öneriler, potansiyel hedef keşif modeli tarafından öğrenilen ilişkilere dayanmaktadır.

Örneğin model, çayın ne kadar demlenmesi gerektiğini soran müşterilerin, Alexa'dan bu süre için bir zamanlayıcı ayarlamasını isteyerek sık sık takip ettiklerini keşfetmiş olabilir.

Keşif modelinin, gelecekte eklenecek özellikler ile bilgilendirici olacak örnek etkileşimleri tanımlayan aktif öğrenme yoluyla tahminlerini çok daha fazla geliştireceği öngörülmektedir.