← Haberler

Dogecoin Nedir?

Akademi 4.0 Ekibi

Akademi 4.0 Ekibi

Dogecoin, logosu için internet fenomeni Shiba Inu cinsi bir köpek olan Doge karakterinden esinlenilen, Litecoin tabanlı bir elektronik para birimidir.

Kripto para birimi Dogecoin başlangıçta bir şaka olarak doğdu, ancak sonunda Bitcoin'e karşı daha dostane ve ulaşılabilir bir alternatif haline geldi. Dogecoin, Luckycoin tabanlı bir kripto para birimidir (bu da Litecoin'e dayanır). Başlangıçta Bitcoin, Litecoin ve diğer kripto para birimlerine daha ulaşılabilir bir alternatif olarak tasarlandı. Bu nedenle, Dogecoin'i bunlarda ayıran ve çığır açan herhangi bir özellik yok.

Dogecoin kullanıcıları arasında popüler bir ifade vardır: “To The Moon! (Ay'a!)”. Bu motto, para biriminin yükselen değerini tanımlamak için kullanılıyor.

Dogecoin, 2015'ten beri herhangi bir önemli güncelleme görmedi (Litecoin kodundaki iyileştirmelerden yararlanabilmesine rağmen). Dogecoin'in gerçek değeri, etrafında oluşan güçlü ve canlı toplulukta yatmaktadır.

Dogecoin Hakkında Beş İlginç Gerçek

  • Dogecoin aslında Kasım 2013'te Jackson Palmer tarafından yapılan bir şaka sonucu kuruldu. Programcı Billy Markus ile iletişime geçtiğinde Dogecoin'i gerçeğe dönüştürmeye karar verdiler.
  • Dogecoin, Bitcoin'in soğuk karmaşıklığıyla uzaklaştırılan kullanıcılara ulaşabilecek, dost canlısı, daha ulaşılabilir bir kripto para birimi olarak tasarlandı. Adı bile popüler bir internet karakterinden alınmıştır.
  • Dogecoin, kripto para birimi dünyasındaki en büyük ve en aktif topluluklardan birine sahiptir. Bu topluluk, bir dizi hayırsever çabayı ve diğer projeleri finanse etmek için bir araya geldi.
  • Günümüzde dünya genelinde Dogecoin için en yaygın kullanımlardan biri, bahşiş hizmetidir. Kullanıcılar, tanınmayı hak ettiğine inandıkları gönderiler veya katkılar için diğer kullanıcılara bahşiş verebiliyor. Bu davranış "Beğen"e benzese de çok daha etkili.
  • Jackson Palmer'ın projeden ayrıldığı 2015 yılından bu yana teknik güncelleme veya gelişme olmamıştır.

Dogecoin'de Farklı Olan Nedir?

Dogecoin'i diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli şey, deflasyonist bir kripto para birimi olmaktan çok enflasyonist bir para birimi olmasıdır. Yani bu tanımlama, dolaşımdaki coin sayısında maksimum sınır olmadığı anlamına gelir.

Bitcoin ve diğer birçok kripto para birimi, sabit bir madeni para kaynağı ile tasarlanmıştır. Bununla ilgili potansiyel sorun, sınıra ulaşıldığında madencilerin sistemi sürdürmeye devam etmelerinin artık karlı olmayacağıdır.

Dogecoin vs Bitcoin

Dogecoin, lider kripto para birimi Bitcoin ile nasıl karşılaştırılır? Dogecoin ve Bitcoin'in temel özelliklerini sizin için karşılaştırdık:

Dogecoin (DOGE) Bitcoin (BTC)
Amaç Şaka olarak başladı ama hızla topluluk temelli bir kripto oldu Merkezi olmayan dijital para birimi olarak geliştirildi
Ortaya Çıkışı 2013 2009
Kurucu Jackson Palmer Satoshi Nakamoto
Piyasa değeri 350 milyon doların üzerinde 300 milyar dolardan fazla
Tüm Zamanların En Yüksek Değeri 0.046 $ (Şubat 2021) 38.530 $ (Ocak 2021)
100$'a Ulaşması Ne Kadar Sürdü? - 51 ay
Önemli Destekçiler Elon Musk Jeff Currie (Goldman Sachs) Peter Theil (Risk sermayedarı) Christine Lagarde (IMF)

Dogecoin'in Fiyatını Yönlendiren Nedir?

Dogecoin bir kripto para birimidir ve tüm kripto para birimleri gibi, büyük dalgalanmalara ve büyük düşüşlere eğilimlidir. Özellikle Dogecoin oldukça çalkantılı bir geçmiş yaşamıştır ve oldukça ani fiyat değişikliklerine eğilimlidir.

Dogecoin Neden Yükseliyor?

2013 yılında piyasaya sürülen Dogecoin (DOGE) 24 saatte gösterdiği %45’e yakın yükseliş ile fiyatını 0,013 $'a çıkardı. Dogecoin'in piyasa değeri 1.4 milyar $'ı aşarken, günlük ticaret hacmi 1.3 milyar $'ı buldu.

Reddit’teki SatoshiStreetBets topluluğu, Dogecoin için GameStop‘takine (GME) benzer bir tavır sergiliyor. "Pump" olarak adlandırılabilecek bu hareket, insanların Dogecoin için desteğe çağrılmasıyla başladı. Tesla CEO’su Elon Musk’ın zaman zaman dile getirdiği Dogecoin, aldığı bu desteklerle önemli sıçramalar yaşadı.