← Haberler

Endüstri 4.0, Gerçeklik 4.0'ı da Getiriyor

Berkay Demirbas

Günümüzdeki cep telefonu uygulamaları bile (Snapchat gibi) gerçeklik deneyimleri yaratmaya çalışıyor. Şu anda artırılmış ve sanal gerçeklik endüstrisinin, 2023 yılına kadar toplam 160 milyar dolarlık piyasa büyüklüğüne ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi, gittikçe yaygın hale geldi.

Bununla birlikte, genişletilmiş gerçeklik uygulaması, geleneksel tüketici tabanlı işlevselliğinin ötesine de yayılmış durumda. Sağlık sektörü ve enerji sektörü de bu teknolojiden faydalanıyor. Eğilim giderek popülerleştikçe, daha fazla kullanım durumunun ortaya çıktığını görüyoruz.

Mevcut sanayi devrimi Endüstri 4.0, kendi karar verme süreçleri ve tüm üretim hatlarını görselleştirebilecek sensörler ile kablosuz bağlantı ile güçlendirilmiş makineler yaratmaya odaklanıyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisi hem Yapay Zekâ hem de makine öğrenimi ve geliştirme süreçlerinin entegrasyonu ile birlikte imalat üretimindeki artan gelişmelerle birleştirmek, makinelerin arızalanmasını ve maliyetli aksama sürelerini ortadan kaldırarak sorunların ortaya çıkmadan evvel ele alınmasını sağlıyor.

Kaynak