← Haberler

Google I/O 2021: Yapay Zekâ, Smart Canvas, Android 12 ve Daha Fazlası

Berkay Demirbaş

Berkay Demirbaş

18-20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Google I/O Google I/O icon etkinliğindeki göze çarpan yeniliklerin kısa özeti.

Smart Canvas

Google, Workspace ofis yazılımı için ürünler arasında çalışmayı kolaylaştıracak yeni bir girişim olan smart canvas'ı duyurdu.

Özellikler arasında, diğer Workspace uygulamalarına bağlanmanıza ve doğrudan Google Docs, Google Sheet ya da Google Slide üzerinde görüntülü görüşme başlatmanıza olanak sağlayacak.

Smart Canvas

LaMDA

Language Model for Dialogue Applications adlı konuşma dili modeli geliştirilmesinden bahsedildi.

LaMDA, GPT-3 ve BERT dahil olmak üzere yakın zamanda geliştirilen diğer yapay zekâ dil modelleri gibi, Google Research'ün 2017'de çıkardığı ve açık kaynaklı sinir ağı mimarileri üzerinde inşa edilmiştir.

Google Chrome Parola Yöneticisi

Mevcutta kullandığınız parola yöneticilerinden direkt import edebileceğiniz, Google ve Android kullanıcıları için de daha derin şifre yöneticisi entegrasyonu geliyor.

İlk olarak Android'de kullanıma sunulacak.

Google Chrome Parola Yöneticisi

Andorid 12 (Beta)

Android 12'nin tam sürümünden ve yeni Material You tasarımına yönelik gelişmelerden bahsedildi.

Andorid 12 Keyword

Henüz beta aşamasında ve son kullanıcıya hitap edebilecek çok fazla detay yok. Ancak ilk genel beta sürümüyle birlikte Google, Android işletim sisteminde oldukça önemli bir güncellemeyi açıkladı. Örneğin, tamamen yeni bir UI, gizlilik özellikleri ve geliştirmeleri olacak.

alt

WearOS ve Tizen

Samsung ve Google, giyilebilir teknoloji için işletim sistemleri tarafında, WearOS ve Tizen ile güçlerini birleştirdi.

Daha hızlı ve stabil uygulamalar, kalp atış hızı izleme, uzun ömürlü pil ve daha fazla geliştirici topluluğu, bu birlikteliğin artı yönlerinden bazıları.

Geliştiriciler, bir platform için uygulamalar oluşturacak ve uygulamaları Play Store'da yayınlayabilecek.

Ayrıca, Google'ın sahip olduğu Fitbit'in platformunu bu yılın sonlarında WearOS'a entegre etmeye başlayacağı da duyuruldu.

Yapay Zeka Destekli Kamera Taraması

Google, tüberküloz taramalarında cilt durumlarını belirlemek için yapay zekâ kullanıyor.

Doğru bir teşhis koymak, telefonunuzun kamerasını cildinizdeki bir şişlik veya kızarıklığa doğrultmak ve birkaç saniye sonra teşhis raporu almak bu kadar basit olabilecek.

Yapay Zeka Destekli Kamera Taraması

Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar için Little Patterns isimli yeni bir yapay zekâ özelliği geliyor.

Örneğin, çektiğiniz fotoğrafları benzer neesnelerle eşleştirerek bunları bellirli bir albümde gruplandırabilecek.

Google ayrıca fotoğraf görüntüleme deneyiminizi de geliştirmeyi hedefliyor. Yapay zekâ kullanarak animasyonlu bir görüntü oluşturmak için iki benzer fotoğrafı kullanan sinematik fotoğraflar oluşturabilecek.

Görmek istemediğiniz ve anılarınızdan kaldırmak istediğiniz fotoğrafları da birbirleriyle ilişkilendirebilecek. Tarkan'dan geliyor: "Yak bütün fotoğrafları..." 😃

google photos memorial

Google Haritalar

Google Haritalar'a, kullanıcılara çevrelerindeki işletmeler hakkında daha fazla bilgi, önemli noktalara daha net yönlendirmeler ve hatta belirli alanların ne kadar meşgul olduğuna dair veriler sağlayacak bir dizi AR (Artırılmış Gerçeklik) tabanlı araç eklediğini de duyurdu.