← Haberler

Makine Öğrenimi E-posta Deneyimimizi Nasıl İyileştirebilir?

Akademi 4.0 Ekibi

Akademi 4.0 Ekibi

Son birkaç yılda kullandığımız e-mail platformlarında ne gibi değişiklikler fark ettik? Şüphesiz ilk akla gelen anti-spam filtresi olacaktır. Her gün çok fazla spam alıyoruz ve yine de orada olmaması gereken bir mail var mı emin olmak için spam klasörümüzü kontrol etmekte yarar görüyoruz. Oysa buna hiç gerek yok, artık e-mail sağlayıcıları makine öğrenimi sayesinde oldukça etkili çalışan anti-spam filtreler kullanıyor.

Çok uzun zaman önce, işler oldukça farklıydı. Spam mesajlar, gelen kutumuzda görünüyordu ve onların her birini spam olarak etiketlememiz gerekiyordu ya da silinmemesi gereken bir mailin silinmediğinden emin olmak için kontrol etmemiz gerekiyordu.

Şimdi ise, e-mail gelen kutumuzda spam olmasa bile bizim için spam kategorisine giren maillerin de kolayca öğrenilmesini sağlıyoruz. Aynı postayı birkaç kez spam kutusuna gönderdikten sonra, artık ilgimizi çekmeyen kaynaklardan gelen basın bültenlerini gelen kutumuzda görmüyoruz.

Daha da önemlisi, hiç katılmadığımız e-posta listelerine aboneliğimizi tek bir tuşla kaldırmamızı sağlayan işlevi de eklersek, e-mail deneyimimizin oldukça iyileştiğini söyleyebiliriz.

Artık spam mailler ile uğraşmak neredeyse ortadan kaybolan ve hiç zaman ayırmak zorunda kalmadığımız bir sorun hâline geldi, hatta sorun olmaktan çıktı bile diyebiliriz.

Google 2018 yılında, e-postalarımızı etkili bir şekilde otomatik olarak tamamlayan akıllı yazma özelliğini kullanıma sundu. İlk başta pratikliğinden emin olamadığımız bu özelliği artık sıklıkla kullanıyoruz.

Bir süredir, yazım denetleyicisi sadece yazım hatalarını bildirmekle kalmıyor, aynı zamanda oldukça iyi bir dilbilgisi denetleyicisi de sağlıyor. Ana diliniz dışında yazdığınız bir mail için bu özellik oldukça kullanışlı olacaktır.

Makine öğrenimi, kullandığınız tüm ürün ya da platformlar için büyük katkı sağlıyor. Ama her şeyden önce, müşteri sadakati yaratan rekabet avantajları sunuyor. Google'ın, Gmail için makine öğrenimini kullanarak geliştirdiği araçlar, bunun en büyük kanıtıdır.