← Haberler

Makine Öğrenimi İçin En İdeal Programlama Dili Python

Akademi 4.0 Ekibi

Akademi 4.0 Ekibi

Makine öğrenimi basit bir ifadeyle, bilgisayarların yeni beceriler programlamaya gerek kalmadan kendi başlarına öğrenme yeteneğidir. Makine öğrenimi, belirli verileri işledikten sonra karar vermede çok yararlı olabilecek yeni şeyler öğrenebilen gelişmiş algoritmalarla ilgilidir.

Python, kaynak kodunun yüksek okunabilirliği ve netliği ile bilinen en popüler programlama dillerinden biridir. Bu özelliği sayesinde de yeni başlayan programcılar tarafından oldukça tercih edilmektedir.

Python Makine Öğrenimi İçin Neden İdealdir?

En son verilere göre; Python, R, Java, JavaScript, C ve C++ makine öğrenimi için en yaygın kullanılan programlama dilleridir. Python, birçok programcı için çeşitli veri analizi ve yapay zekâ projelerinde kullanılan temel dildir. Bunun sebebi, yapay zekâ ile ilgili işlevlerin uygulanmasını önemli ölçüde kolaylaştıran mükemmel makine öğrenimi kütüphanesine sahip olmasıdır.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi İçin En İyi 20 Python Kütüphanesi yazımızda bu konuyu sizin için detaylı olarak anlattık, mutlaka inceleyin!

Veri analizi söz konusu olduğunda; Python'da yazılan komut dosyaları, veri toplama ile ilgili çok sayıda görevi otomatikleştirmeye izin verir. Yapay zekâ kullanılan projeler çoğunlukla bu dilde geliştirilir. Pek çok BT uzmanına göre Python, makine öğreniminin geleceğidir.

Python, öğreniminin oldukça kolay olması sebebiyle makine öğrenimine yeni başlayanlar için uygun bir programlama dilidir. Birçok farklı kavramın uygulanmasına önemli ölçüde yardımcı olur. Yapay zekânın en önemli özellikleri olan modülerlik, tasarım ve yüksek hızlı performansın Python tarafından yerine getirilmesi, makine öğrenimi için en ideal programa dili olmasını sağlar.