← Haberler

Makine Öğrenimi, Sergilerin Ne Kadar İlgi Göreceğini Tahmin Ediyor

Akademi 4.0 Ekibi

Akademi 4.0 Ekibi

Eğitim ve yapay zekâ araştırmacılarının ortak yürüttüğü bir çalışmada, müze ziyaretçilerinin belirli bir sergiyle ne kadar süre meşgul olacağını tahmin etmek için bir makine öğrenimi modelinin kullanıldığı açıklandı.

İnsanların, bir sergide ne kadar zaman geçireceğinin veya ne zaman dikkatlerini kaybetmeye başladığının belirlenmesi oldukça önemlidir.

Böylece, neyin işe yaradığı ve insanların nelere yanıt vermediği konusunda müze personeline bilgi aktarılması da mümkün olacaktır.

Araştırmacılar, makine öğrenimi programlarının kullanıcı etkileşim sürelerini öngörebilmek için; 85 müze ziyaretçisini bir sergiyle meşgul olurken yakından izledi Özellikle katılımcıların yüz ifadeleri, duruşları, serginin ekranında nereye baktıkları ve ekranın hangi kısımlarına dokundukları hakkında veri topladılar. Veriler, hangi veri ve model kombinasyonlarının en doğru tahminlerle sonuçlandığını belirlemek için beş farklı makine öğrenimi modeline aktarıldı.

Makine öğreniminin bu alanda kullanımı oldukça heyecan verici, çünkü ziyaretçilerin müzelerde nasıl öğrendiklerini araştırmak için yeni yaklaşımların da önünü açan bir gelişme olarak nitelendirilmektedir.