← Haberler

OpenAI’ın Yeni Algoritması GPT-3

Akademi 4.0 Ekibi

Akademi 4.0 Ekibi

Metin üreten algoritma GPT-2 2019 yılında oluşturulduğunda, tarihin en tehlikeli yapay zekâ algoritması olarak anılıyordu. Hatta bazı çevreler GPT-2’nin o kadar tehlikeli olduğunu iddia ettiler ki, “robot kıyametini” tetiklememesi için halka açılmaması gerektiğini savundular. Bu sadece bir kıyamet senaryorsuydu GPT-2 sonunda halka açıldı. GPT-2 sonrasında oluşturulan, GPT-3 ise şimdiye kadar oluşturulan en tehlikeli algoritma.

Open AI

GPT 3 Nedir?

GPT-3, bir dizi metin üreten sinir ağının en yenisidir. GPT'nin açılımı, Generative Pretrained Transformer'dır. Türkçe'ye Ön İşlemeli Dönüştürücü olarak çevirebiliriz. GPT önceden eğitilmiş dil modeli, uydurulmuş alıntıların formülasyonu da dahil olmak üzere ikna edici derecede doğru sonuçlar üretebilir.

GPT-3, SpaceX ve Tesla CEO'su Elon Musk tarafından desteklenen Yapay Zekâ araştırma laboratuvarı olan OpenAI tarafından yaratılan doğal dil işleme sinir ağı.

GPT-3 için endişe duyulan nokta, DeepFake gibi sahte haberleri çevrimiçi yaymaya yardımcı olabilecek yanlış metinler üretmeyi kolaylaştımasıdır. GPT-3 her zamankinden daha büyük ve daha akıllı. Ve öğrenmesini tamamen internetteki verilerden sağlayan GPT-3, argo ve rahatsız edici sonuçlar da verebiliyor.

Örneğin, GPT-3 Algoritmasıyla geliştirilmiş bir web sitesi oluşturucusuyla, sadece yapmak istediklerinizi düz metin olarak yazmanız yeterli olabilecek.

OpenAI’ın orijinal 2018 GPT'sinde, sinir ağının öğrenmesini sağlayan bağlantılar 110 milyon parametreydi. 2019’da ortaya çıkan GPT-2 ise 1,5 milyar parametreye sahipti. Geçen ay Microsoft, dünyanın en büyük önceden eğitilmiş dil modelini tanıttı ve bu model 17 milyar parametreye sahipti. 2020’de geliştirilen GPT-3'ün şaşırtıcı bir şekilde 175 milyar parametresi bulunmaktaydı ve eğitilmesi yaklaşık 12 milyon dolara mal oldu.

Open A.I.'nin arkasındaki stüdyo Latitude'un baş teknoloji sorumlusu Nick Walton, “GPT-3 modellerinin gücü, bir sonraki kelimeyi başarılı bir şekilde tahmin edebilmeleri için her türlü ilginç şeyi kullanılabilecek gerçekten güçlü modeller olmasıdır.”

OpenAI GitHub

https://github.com/openai

OpenAI API Hakkında

https://openai.com/blog/openai-api/

Kaynak

https://www.digitaltrends.com/features/openai-gpt-3-text-generation-ai/