← Haberler

Sağlıkta Yapay Zekâ

Akademi 4.0 Ekibi

Yapay Zekâ İlaç Geliştiriyor

İngiliz start-up Exscientia ve Japon ilaç firması Sumitomo Dainippon Pharma’nın ortak çalışmasıyla oluşturulan ve yapay zekâ (AI) tarafından geliştirilen ilaç molekülü, yakın zamanda insan deneylerinde kullanılacak.

Geliştirilen yeni ilaç obsesif kompulsif bozukluğu (OKB) olan hastaları tedavi etmekte kullanılacak, bu gelişme sektörde bir devrim yaratacak nitelikte. Firmaların ilaç geliştirme denemeleri yaklaşık beş yıl gibi uzun bir sürede gerçekleşirken yapay zekâ ile bu süre 12 aya ve belki teknoloji ilerledikçe daha kısa sürelere indirgenebilecek.

DSP-1181 olarak bilinen molekül, potansiyel bileşenler elenerek ve büyük bir veri tabanı taranarak geliştirilen algoritmaların kullanımı sonucunda oluşturuldu.

Exscienta genel müdürü Prof. Andrew Hopkins bu gelişmeyi "ilaç keşfinde kilit kilometre taşı" olarak nitelendiriyor.

Profesör Hopkins,

"İlacı doğru etken maddeler ile tasarlamak ve doğru molekülleri bulmak için milyarlarca karar gerekiyor. İlaçlarda kullanılacak etken maddeleri belirlemek riskli bir karardır. Ancak yapay zekâ ile algoritmanın güzelliği agnostik olmasıdır, bu nedenle herhangi bir hastalığa uygulanabilir."

Geliştirilen ilaç Japonya'da birinci aşama denemelerine girecek ve başarılı olursa küresel testlere geçilecek.

Profesör Hopkins, "2020 yılında ilk yapay zekâ tasarımlı bir ilaç üretildi ve on yılın sonunda tüm yeni ilaçlar potansiyel olarak yapay zekâ tarafından yaratılabilecek."

Kaynak