← Haberler

Yapay Zekâ 5 Yıl İçerisinde İnsanlığı Ele Geçirebilir

Akademi 4.0 Ekibi

Akademi 4.0 Ekibi

Elon Musk, Independent gazetesi ile yaptığı röportajda, insanların önümüzdeki beş yıl içinde yapay zekâ tarafından ele geçirilme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Daha önce de "Yapay zekâ neden çok zeki insanlar tarafından göz ardı ediliyor? Çok zeki insanların bir bilgisayarın kendileri kadar akıllı olamayacağını düşünmeleri kibirliliktir ve açıkça yanlıştır. Yapay zekânın insanlardan çok daha akıllı olduğu bir duruma doğru gidiyoruz ve bence bu yükseliş şu andan itibaren beş yıldan az. Fakat bu, beş yıl içinde yapay zekâdaki gelişmenin kötüye gideceği anlamına gelmez." ifadesi ve 2016 yılında yaptığı, birbirine bağlanabilen bir teknoloji geliştirilmedikçe, yapay zekânın insanlara evcil hayvanları gibi davranma riski olduğunu açıklamasıyla da dikkatleri üzerine toplamıştı.

Aynı zamanda Musk, insanların beynine bir çip olarak yerleşecek yeni beyin-bilgisayar arayüzü Neuralink’i duyurdu. Neuralink insanların yapay zekâ ile rekabet etmesine, beyin hastalıklarını iyileştirmesine, ruh halini kontrol etmesine ve hatta insanların "doğrudan çiplerinden müzik dinlemesine" izin verecek bir uygulama olarak tanıtıldı.

Yapay zekânın insanlığı ele geçirme ihtimali, şimdilik sadece "bilim-kurgu" ancak, gelecekte hayatımızın vazgeçilmez olacağı tartışmasız bir gerçek.