← Haberler

Yapay Zekâ Gazetecilerin İşlerini Nasıl Kolaylaştırıyor?

Akademi 4.0 Ekibi

Akademi 4.0 Ekibi

Yapay zekâ işimizi almak yerine, daha başarılı olmamız için pek çok alanda bize yardım ediyor. Gazetecilik de yapay zekâdan yardım alabileceğimiz bir sektör.

Son birkaç yılda, yapay zekânın gazeteciler için işleri kolaylaştırdığı ve inceleyecekleri konuların kapsamını genişlettiği görüldü. Gazetecilerin, yapay zekâdan nasıl faydalandıklarını örneklerle açıkladık:

1. Transkripsiyon

Röportaj kayıtlarını yazıya dökmek, çoğu zaman bir angarya ve zaman kaybı olarak görülebiliyor. Ancak Otter, Trint veya Voicedocs gibi yapay zekâ destekli transkripsiyon araçları sayesinde artık oldukça kolay.

Bu araçlar sadece birkaç dakika içinde ses kayıtlarını yazıya aktarmakla kalmaz, aynı zamanda ortaya çıkan metne zaman damgaları da ekler. Böylece sesin belirli bir bölümünü bulmak için ileri geri atlamak zorunda kalmasınız. Dahası, röportajlarda anahtar kelimeler aramayı kolaylaştırır ve manşetinizi yorulmadan bulmanızı sağlar.

2. Veri Gazeteciliği

Veri ve istatistiklere dayalı hikayeler son yıllarda giderek daha fazla öne çıkıyor. Makine öğreniminin yaygınlaşmasıyla da bu trend devam edecek.

Artık milyonlarca belgeyi incelemek ve sınıflandırmak için makine öğrenimi araçları kullanılıyor. Gazeteciler; veri dönüştürme ve analiz yazılımı, kümeleme araçları ve amaca yönelik özel olarak geliştirilmiş optik karakter tanıma araçlarını kullanarak çok sayıda belgenin arasından, haberleri için gerekli olanları ayırabiliyor.

3. Uydu Fotoğrafı Analizi

Makine öğrenimini uydu verilerine uygulamak, gazetecilerin daha önce fark edilmeyen veya yeterince anlaşılmayan etkinlikleri takip etmelerine yardımcı olabilir. Genellikle yasa dışı balık avları veya zorla çalıştırma gibi toplumdan gizli yürütülen faaliyetlerin ortaya çıkarılmasında kullanılıyor.

4. Görüntü ve Video Tanıma

Clarifai ve Vidrovr gibi araçlar, görüntüleri ve videoları tarayarak gazetecilerin aradıkları detayları bulmalarına olanak tanır. Örneğin bir gazeteci, bir grup fotoğrafındaki politikacıları tanımlamak için Clarifai'yi kullanabilir.

Gazetecilik alanında yapay zekâ hızla gelişiyor. 2021 yılında da gazetecilikte daha birçok tamamlayıcı yapay zekâ uygulaması görmeyi bekliyoruz.