← Haberler

Yapay Zekâ, Mars’taki Yeni Keşiflere Yardım Ediyor

Akademi 4.0 Ekibi

Akademi 4.0 Ekibi

Yapay zekâ, Mars’ta yeni keşfedilen kraterleri ilk olarak, yörüngenin Context Camera ile çekilen görüntülerinde tespit etti. Bilim adamları, bu görüntüleri izledi ve yapay zekânın verdiği bilgileri doğruladılar.

Bu başarı, hem zamandan tasarruf etmek hem de bulguların hacmini artırmak için oldukça umut verici bir gelişme. Çünkü, bilim insanları her gün NASA'nın Mars Keşif Gezgini (MRO) tarafından çekilen görüntüleri inceleyerek; çığlar ve değişen kum tepeleri gibi değişen yüzey olaylarını araştırarak saatlerini harcıyorlar.

Bir araştırmacının, tek bir Context Camera görüntüsünü dikkatlice taraması için, yaklaşık 40 dakikasını ayırması gerekir. Araştırmacılar zamandan kazanmak için, COSMIC’in (Capturing Onboard Summarization to Monitor Image Change) parçası olarak, otomatikleştirilmiş yeni çarpma krater sınıflandırıcısı adı verilen bir araç geliştirdi. Krater sınıflandırıcısını eğitmek için, daha önce keşfedilmiş etkilere sahip konumların HiRISE aracılığıyla onaylanmış olanları da dahil olmak üzere, 6.830 Context Camera görüntüsü ile beslediler. Araca ayrıca, sınıflandırıcıya neyi aramaması gerektiğini göstermek için, hiçbir yeni etkiye sahip olmayan resimler de eklediler.

Sınıflandırıcı eğitildikten sonra, Context Camera’sının yaklaşık 112.000 görüntüden oluşan havuzunun tamamı yerleştirildi ve artık düzinelerce yüksek performanslı bilgisayardan oluşan bir süper bilgisayar kümesi üzerinde çalışmak, insanların 40 dakikasını alırken; AI aracı için ortalama 5 saniye sürüyor.